Az erdélyi magyarságnak december elsején meg kell mutatnia, hogy erős közösség, mivel a romániai parlamenti és államfőválasztás a közösség jövőjéről is szól – jelentette ki Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államfőjelöltje szerdán Csíkszeredában.
Az RMDSZ Székelyföldi kampányhajrá című rendezvényén a szövetségi elnök a romániai parlamenti és államfőválasztáson való részvételre és az RMDSZ jelöltjeinek támogatására kérte az erdélyi magyar közösség tagjait. A csíkszeredai kortesrendezvényen a szövetség Hargita, Kovászna, Maros, Brassó, Szeben és Bákó megyei parlamenti jelöltjei voltak jelen. Kelemen Hunor beszédében hangsúlyozta: Romániában az RMDSZ az egyetlen politikai szervezet, mely nemcsak ígéri, de dolgozik is az erdélyi magyar közösségért, és ehhez szüksége van a közösség erejére. Kérte a közösség tagjait, hogy szavazzanak az RMDSZ-re, mert ezzel a magyarok hangját erősítik, erejét növelik, megmutatják, hogy ezt nem lehet megkerülni Romániában. Hangsúlyozta: a szövetségnek a közösség építése, védelme a legfontosabb célja, ezért akar a román parlamentbe és kormányra kerülni. A júniusi önkormányzati választáson elért eredményeket is úgy lehet kamatoztatni, ha van parlamenti és kormányképviselet, ehhez pedig meg kell ismételni az akkori jó eredményt – mondta. Az államfőjelölt a népeségfogyást nevezte a romániai magyarok számára a legnagyobb kihívásnak, ugyanakkor hozzátette, nem szabad pánikolni, nemzethalált vizionálni, hanem cselekedni kell. Az 1,1 millió ember erős közösség, értéket teremt mindennap – húzta alá. Leszögezte: a politikának jó választ kell adnia a népességfogyásra, visszaadnia a reményt, hogy lehet a szülőföldön jövőt építeni és a polgárok szolgálatába állítani az államot. Kitért a román államapparátus működésével kapcsolatos problémákra, és arra, hogy az RMDSZ kormányzása idején bizonyította: lehet változtatni. Megfogalmazása szerint „állami fogyókúrára” van szükség, kisebb, de erősebb államra, és az államfőnek „az emberek hangjának” kell lennie. „Ezért vállaltam, hogy a magyarok hangja legyek, a magyar közösség üzenetét vigyem el Bukarestbe” – mondta Kelemen Hunor. Aláhúzta: programját a közösséggel együtt írták, ez az RMDSZ parlamenti és kormányprogramja is egyben, „a józan ész programja”. Főbb elemeit ismertetve szorgalmazta a kisgyerekes családok, a diákság támogatását, az egészségügy fejlesztését, az ügyintézés és adórendszer egyszerűsítését.
Elmondta: a többet a polgárnak, kevesebbet az államnak és a tiszteletet a magyaroknak elvet kell követni. Utóbbi kapcsán intézményes garanciák kellenek a magyar közösség és jelképei védelme érdekében, csökkenteni kell az anyanyelvhasználati küszöböt a közigazgatásban, biztosítani az igazságszolgáltatásban. „Ez a mi ajánlatunk, ezzel a tervvel megyünk a közösségünk elé, és amennyiben megkapjuk a bizalmat, ezzel megyünk a parlamentbe, a kormányra” – mondta az RMDSZ elnöke. Külpolitikai, biztonságpolitikai kérdésekről szólva aláhúzta: Romániának aktívabb, láthatóbb külpolitikát kell folytatni, „a rejtőzködő külpolitika ideje lejárt”. Kezdeményező szerepet kell játszania Közép-Európában, partnerséget kell kötnie szomszédjaival, mivel együtt könnyebb érdeket érvényesíteni. Emlékeztetett, hogy Románia schengeni csatlakozásának Magyarország a fő támogatója, és ezért köszönetet mondott Budapestnek.
A házigazda, Korodi Attila csíkszeredai polgármester köszöntője után a rendezvényen az RMDSZ székelyföldi politikusai szólaltak fel.
Tánczos Barna csíkszéki szenátorjelölt, volt környezetvédelmi miniszter rámutatott: az RMDSZ bizonyította, lehet józan ésszel kormányozni. Arra is kitért, hogy Romániában sokáig azt hitték, nem lehet miniszterként magyarnak megmaradni, a magyar közösség érdekeit képviselni, és az RMDSZ erről is bizonyította: lehet. Kijelentette: az RMDSZ a magyar közösség érdekeit helyezte előtérbe, és megmutatta: vele „jobb eredményeket tudnak elérni a román pártok is”. Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök az ellenzék közigazgatás-átszervezési törvénytervezetének Székelyföldre is negatív hatásairól, a közbirtokossági erdők visszaállamosítási törekvéséről beszélt. Közölte, hogy a magyarellenesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) több Kovászna megyei önkormányzatba is bekerült, 17 helyi és két megyei képviselője van, és az úzvölgyi magyar hősök sírjait meggyalázó Mihai Tirnoveanu is ebben a megyében szerezne parlamenti képviselői helyet. Aláhúzta: a júniusi választásokhoz hasonlóan a cél most is legyőzni a magyar közönyt és megfékezni a magyargyűlölők előretörését.
Romániai választások
Kiss Zoltán / Hírek / 2024-10-31 08:40