101b.

Fotó: Vajda János, Boon.hu

A pincétől a homlokzatig - Ez történik a miskolci vármegyeházával

Kiss Zoltán / Hírek / 2024-10-22 12:23

A klasszicista stílusú, a Városház téren magasodó miskolci vármegyeháza felújítására és részleges energetikai és épületszerkezeti korszerűsítésére vonatkozó közbeszerzési hirdetményt a napokban tették közzé.


A kivitelezőnek műemléki környezetben és egy régészeti lelőhely helyszínén kell a munkálatokat elvégeznie, Miskolc szívében, a Patak utcánál és a Városház térnél. A felújítandó műemlék épület 4377 négyzetméter alapterületű - tudtuk meg a magyarepitok.hu tájékoztatásából. A rekonstrukciós munka során a szakembereknek fel kell újítaniuk a vármegyeháza több mint 4200 négyzetméteres homlokzatát, az épület mészkőlap lábazati burkolatát, amely mintegy 670 négyzetméternyi. Farestaurátor újít fel 12 értékes ajtót és ablakot A projekt keretében lecserélik illetve felújítják a vármegyeháza 224 darab külső nyílászáróját. Az épületen kijelöltek 12, műemléki értékkel bíró ablakot és ajtót. Ezeket a nyertes ajánlattevőnek farestaurátor szakember bevonásával kell felújítania. Közel 15 ezer négyzetméternyi falfelület festése is a projekt része. A belső terekben is nagy volumenű munkákat kell majd a kivitelezőnek elvégeznie. A pincefalak esetében utólagos talajnedvesség elleni szigetelő munkákat ír elő a hirdetmény. A projekt része az épület akadálymentesítésének kialakítása felvonó beépítése révén. Hőszivattyús fűtő-hűtőrendszer Az energetikai modernizáció keretében megújul az épület gépészete is. A hőszivattyús fűtő-hűtőrendszer kialakítása mellett teljesen új erős- és gyengeáramú elektromos hálózatot kell kiépíteni a vármegyeháza mintegy 4400 négyzetméterén. A felújítás során a kivitelezőnek mintegy 14744 négyzetméternyi felfelületet kell majd kifestenie. Az épület a felújítás során új beléptető, kamera- és tűzjelző rendszert kap. Az energetikai rendszer mellett, a biztonsági rendszer korszerűsítése is szerepel a mostani projektben. Fosztogató járt a miskolci vármegyeházán 1935-ben az egész országot lázban tartotta, hogy vajon ki foszthatta ki Miskolcon a megyeházát az éj leple alatt. A betörőt az iratok nem érdekelték, annál inkább a főispáni hivatalban lévő vasládában őrzött inségpénz. Az illetéktelen behatoló elemelte a 2600 pengőt, valamint egy, az épületben talált revolvert és egy ólmosbotot. A nyomozók hónapokig kutattak az elkövető után, végül a budapesti rendőrök és egy másik, hasonló módszerrel elkövetett betörés után fogták el a fosztogatót.


A timpanon nélküli klasszicista gyöngyszem Miskolc klasszicista műemlék épületének számos különlegessége van, az egyik legismertebb, hogy bár ennek a stílusirányzatnak elengedhetetlennek vélt eleme a timpanon, ezt itt hiába keresné bárki is. A ion oszloppal és kovácsoltvas erkélykorláttal ékesített hivatal az 1820-as években épült, egy barokk stílusú elődje helyére. A vármegye háza kivitelezése meglehetősen vontatottan, évtizedekre elnyúlóan zajlott. A homlokzatának kialakítását az 1840-es évekre datálják.

A miskolci vármegyeháza művészeti értékét tovább növeli, hogy a Losonczy József tervei alapján emelt épület dísztermét a Benczúr-iskola képviselőjének, Raksányi Dezsőnek allegorikus falfestményei díszítik. Az épület felújítására és gépészetének modernizálására a kivitelezők ajánlatait a hónap végéig várják. A vármegyeházán a munkálatok a kiíró előzetes tervei szerint másfél évig tartanak majd.


Miskolci vármegyeháza: másfél évig tart a munka A belső terekről elhúzódó viták zajlottak, a nagytermet akusztikája miatt használhatatlannak tartották. 1843 júniusában egy tűzvész súlyosan megrongálta a hivatal épületét. A vármegyeháza javítása után, a befejezés munkálataihoz Hild József tanácsait kérték. Az épületet az elmúlt évszázadban többször átalakították, az 1940-es és az 1960-as években is kibővítették.

BOON.hu